Witamy na stronie internetowej

Witamy na stronie Biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II w Warszawie

wtorek, 11 maja 2021

Sławni bibliotekarze


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony 8 maja to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe i budowanie wizerunku bibliotek, a także samych bibliotekarzy. W Polsce obchodzony od 1985 roku rozpoczyna jednocześnie Tydzień Bibliotek. 

Oto galeria sławnych ludzi pióra, którzy byli jednoczesnie bibliotekarzami:



   
Jacob Grimm, Autor nieznany, CC, Źródło: Wikimedia    



Wilhelm Grimm, Autor nieznany, CC, Źródło: Wikimedia

 

Bracia Jacob i Wilhelm Grimm

Jacob Grimm (1785 – 1863) - niemiecki uczony, filolog, prawnik, bajkopisarz, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytetu w Berlinie. Pracował w bibliotece króla Westfalii.

Wilhelm Grimm (1786 – 1859)
- prawnik, twórca gramatyki niemieckiej, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytecki, bajkopisarz. Bibliotekarz w Kassel.

Po 1829 r. bracia przenieśli się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie otrzymali stanowiska bibliotekarzy i profesorów. Pracowali tam do 1833 r. 

 

 

Johann Wolfgang von Goethe, Autor: Josef Stieler, CC, Źródło: Wikimedia


Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) - najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.



Adam Mickiewicz, autor: Kazimierz Mordasewicz, CC, Źródło: Wikimedia

 
 
Adam Mickiewicz (1798 – 1855) - jeden z największych polskich poetów, działacz i publicysta polityczny, wybitny przedstawiciel polskiego romantyzmu. Od 1852 aż do wyjazdu do Konstantynopola w roku 1855 pracował jako bibliotekarz w Paryskiej Bibliotece Arsenału w Paryżu.
 
 
 
Anatole France, Autor: Paul Nadar, CC, Źródło: Wikimedia

 
 
Anatole France (1844-1924) - poeta, powieściopisarz i krytyk francuski, bibliofil i historyk. Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1921). W 1866 otrzymał posadę bibliotekarza w Senacie, gdzie od 1876 zajmował się tworzeniem katalogu systematycznego.  
 
 
 
Stefan Żeromski, Autor: Aleksander Głuszczenko, CC, Źródło: Wikimedia


Stefan Żeromski (1864 – 1925) - polski pisarz, publicysta, dramaturg, był pomocnikiem bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskich w Warszawie. W Szwajcarii w latach 1864-1925 pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu w Szwajcarii (była to największa biblioteka polska na emigracji). 
 
 
 
Marcel Proust, Autor nieznany, CC, Źródło: Wikimedia


 
Marcel Proust (1871-1922) - francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku. W 1896 r. pracował jako wolontariusz w Bibliotece Mazarine.



Maria Kownacka, Autor nieznany, CC, Źródło: Wikimedia

 
Maria Kownacka (1894 – 1982) - ulubiona polska pisarka kilku pokoleń, autorka popularnego „Plastusiowego pamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dzieci powieści, opowiadań, wierszy, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych, laureatką Orderu Uśmiechu. Pisarka była także nauczycielką, bibliotekarką i działaczką społeczną. W latach 1919-1939 bibliotekarka w Ministerstwie Reform Rolnych a po wojnie pracowała w bibliotece przemianowanego Ministerstwa Rolnictwa. Przed śmiercią swoje warszawskie mieszkanie, księgozbiór i archiwum przekazała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. 
 
 
 
 Jorge Luis Borgès, Autor: Grete Stern, CC, Źródło: Wikimedia
 

 
Jorge Luis Borgès (1899-1986) - argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. W 1938 r. otrzymał posadę w Bibliotece Miejskiej w Buenos Aires, skąd został usunięty w 1946 r. za antyrządowe poglądy. Po obaleniu Juana Peróna, w 1955 r. został dyrektorem Biblioteki Narodowej.
 
 
 
 
Julian Przyboś, Autor nieznany, CC, Źródło: Wikimedia
 


Julian Przyboś (1901- 1970) - poeta, eseista, krytyk i tłumacz, był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 r. otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.
W latach 1951-55 był dyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. 
 

Webliografia:
 
 
Adrianna Dzikielewska
Iwona Orzechowska
Nauczyciele bibliotekarze